Aktuality

neděle
30. září
2018
Mgr., Bc. Karel Holík, BA, MBA

napsal(a)
Mgr., Bc. Karel Holík, BA,
MBA

Karel Holík: Jsem připraven převzít zodpovědnost

Kdo je Karel Holík? Jak byste sám sebe popsal?

To je zvláštní otázka, na kterou by měl odpovědět asi někdo blízký. Asi bych měl říct, že nepiju, nekouřím, nemluvím sprostě, mám smysl pro spravedlnost a miluji svoji rodinu. Pravda je, že občas s kamarády piju, někdy mluvím sprostě, ale přesto mám smysl pro spravedlnost a hlavně miluji svoji rodinu.

Jaké jsou Vaše hodnoty? Co je pro Vás v životě nejdůležitější?

Určitě rodina, tolerance a zodpovědnost k ostatním. Dále zdraví nejbližších a taky tě musí bavit práce, protože bez těchto věcí nemůže být člověk v životě štastný.

Proč jste se dal na komunální politiku?

Nejsem typ, který by prahl po politice, ale začal jsem se před lety věnovat hokeji jako funkcionář a zjistil jsem, že bez podpory komunální politiky to prostě nejde. Při tom jsem narazil na radnici na lidi, kteří mi říkali, že sportoviště nikoho nezajímají. To byl ten hlavní impuls.

Na co jste opravdu pyšný? Co se Vám v uplynulých čtyřech letech na radnici povedlo?

Víte, každý má pocit, že změní svět na druhý den, ale to opravdu nejde. Jsem pyšný na naši organizaci SZMK, která momentálně zaštiťuje většinu sportovišť ve městě. Funguje už od roku 2013 a během pěti let k ní přibyla většina sportovišť, takže se dá říct, že se stále rozrůstá.

Je velký rozdíl být radním uvolněným a neuvolněným. Já jsem neuvolněný a to znamená, že chodím do práce a na radnici se objevím jednou za 14 dní. Přesto dělám rozhodnutí. Nejvíc si vážím akcionářské smlouvy s VaKem, majetkovéo vypořádání psího útulku, zahájení kampaně na radě proti změnám v Kroměřížské nemocnici, opravy Starého pivovaru, opravy střechy Kulturního domu, postavení hřišť v Bílanech, Trávníku a Postoupkách a dalších rozhodnutí, která měnila naše město k lepšímu.

Jaké jsou podle Vás nejpalčivější problémy, které Kroměříž a její obyvatele aktuálně trápí?

Momentálně největším problémem je lávka přes řeku Moravu, která je v havarijním stavu, ubytovna Děvín na Zacharu, zastaralost Smuteční síňě, sportoviště, četnost spojů a rozsah MHD.

Nebuďme naivní, na radnici to není onemanshow a vše musí projít skrze zastupitelstvo. Kdybyste měl z programu ČSSD vybrat 5 věcí, za jejichž prosazení se budete bít až do posledního dechu, které by to byly?

Rvát se budu za novou lávku přes Moravu, rekonstrukci sportovišť, dokončení územního plánu, vybudování startovacích bytů pro mladé a udržení podílu města ve společnosti VaK.

Už jste to párkrát zmínil – velkým tématem letošních komunálních voleb je zachování podílu ve VAKu. Vysvětlete prosím, proč je to tak důležité a jak se situace kolem ceny vody vlastně má.

Několik let probíhá boj o vodu a bude to jenom horší. Město Kroměříž momentálně vlastní 46,31%  akcií a společně s obcemi Dřínov, Morkovice a Zborovice drží přes 51 % podílu ve VaKu. To nám zajišťuje jistotu rozhodování a umožňuje držet cenu vody nejlevněji ve Zlínském kraji a zároveň dává možnost investovat do vodárenské infrastruktury. Třeba ve Zlíně, kde vlastní vodárny soukromá firma, mají obyvatelé nejvyšší cenu vody v kraji a ani do infrastruktury vodárny příliš neinvestují, takže většina zisku zůstává majitelům.

I v Kroměříži bude neustále pokračovat snaha silných kapitálových skupin získat vodárny a bohužel jsou k tomu komunální volby jako stvořené. Lidé by se měli dobře informovat, jak kdo v Zastupitelstvu hlasoval o VaKu proti zájmům města a teď jim slibuje, že zájmy města bude chránit. Zastupitelé ČSSD vždy drželi podíl města ve společnosti VaK a nebude tomu jinak ani po těchto volbách.

Rozruch kolem Kroměřížské nemocnice v předvolebním období trochu utichl, ale hrozba omezování péče nadále trvá. Jaké má kroměřížská radnice vůbec možnosti se bránit? Jak proti snahám hejtmana Jiřího Čunka budete bojovat?

Celá situace začala na podzim minulého roku, kdy hejtman Čunek (KDU-ČSL) vypustil do médií zprávu, že se budou rušit některá oddělení Kroměřížské nemocnice. Okamžitě se strhla vlna nevole, jak z řad lékařů, tak i veřejnosti. Vzhledem k tomu, že nemocnice spadá pod Zlínský kraj, tak na ni kroměřížská radnice nemá téměř žádný vliv. Přesto se nám s kolegy z ČSSD podařilo přesvědčit celou Radu a později i Zastupitelstvo o jednotném postupu pro zachování fungování Kroměřížské nemocnice v původním stavu bez jakéhokoliv omezení péče. Postupně se přidávala jak lékařská komora, tak i odborný personál a obrovsky pomohly i petice občanů. Nejaktivnějším člověkem od začátku byla MUDr. Sehnalová, která je kroměřížskou zastupitelkou za ČSSD. I když se před komunálními volbami situace trošku uklidnila, po volbách očekáváme další snahy o sloučení nemocnic koalicí Zlínského kraje (KDU-ČSL, ANO, ODS a Starostové a nezávislí). My jako ČSSD bude nadále usilovat o to, aby byla Kroměříž nejaktivnějším městem ve Zlínském kraji v protestech proti omezování péče v Kroměřížské nemocnici.

Jste ředitelem příspěvkové organizace Sportovní zařízení města Kroměříže a všemožně se ze své pozice snažíte o záchranu kroměřížských sportovišť. Jaké s nimi máte plány?

Tato organizace je mým „dítětem“ a jsem rád, že čas ukázal funkčnost tohoto provozního systému a především spokojenost zainteresovaných skupin (město – transparentnost, sportovní oddíly – zajištění zázemí a návštěvníci – nízká cena, solidní nabídka služeb). Samozřejmě jsme zatím stihli vyřešit „jen” provoz a drobné opravy. Zásadní je celkový stav, který je opravdu havarijní. Když jsem v červenci pozval všech 27 kromeřížských zastupitelů, ať se přijdou podívat na skutečný stav technologického zázemí největších sportovišť (bazén a zimák), zúčastnili se tři zastupitelé, a to včetně mě. Přitom bych se vsadil, že to budou mít všichni v programu do voleb. V první řadě musíme zrekonstruovat stará sportoviště, která už mají několikanásobně překročenou životnost a úroveň služeb neodpovídá 21. století. Ale to jsou bohužel všechna naše sportoviště. My máme tu výhodu, že už máme připraveny projekty a víme, jak by ta sportoviště měla vypadat, jak v oblasti služeb, tak i technologicky.

Ani Kroměříži se nevyhýbají nešvary typu ubytovna Děvín či park na Erbenově nábřeží, kteří si za své útočiště vybrali bezdomovci. Máte na ně řešení?

Jsou to složité věci a každé ze zmiňovaných má jinou možnost řešení. Děvín je v majetku soukromých osob, takže město může řešit prostřednictvím městské policie jen problémy na volném prostranství. Největším problémem jsou ale samotní obyvatelé Děvína. Město může tuto lokalitu zařadit do opatření obecné povahy, což znamená, že na nové nájemce nebude majitel dostávat dávky na bydlení. Na ty stávající to ovšem neplatí. Podle mého názoru je jedinou možností, aby tuto ubytovnu vlastnilo město, protože jedině tak jsme schopni ovlivnit, kdo tam bude bydlet.

Co se týká Erbenova nábřeží, to je trochu jiný problém. Je pravda, že tento park tyto lidi přitahuje dlouhodobě. Pamatuji se, jak tam před třiceti lety nějací kluci čuchali kanagon. Jediným řešení je neustálá kontrola ze strany městské policie a dohled kamer.

Kroměříž, to není jen centrum města, ale i městské části. Co chcete dělat proto, aby jejich potřeby nebyly až na samotném chvostu městských priorit?

Je potřeba více spolupracovat s Osadními výbory a umožnit jim určitou míru participace. To znamená, že si můžou částečně rozhodovat o tom na co použijí finance z městského rozpočtu. Jinak je naším hlavním cílem zajistit MHD i do okrajových částí a dodělat hřiště tam, kde se to zatím nestihlo. Přesto si myslím, že nejsou až na samém chvostu zájmů, protože se během posledního volebního období dokončila například hřiště v Trávníku, Bílanech a v Postoupkách.

“Rodina je základ státu” a města jakbysmet. Kam by směřovala podpora, pokud by mělo být po Vašem?

Směřovala by do podpory bydlení hlavně mladých rodin. Jsem přesvědčen, že město musí mít vlastní byty a musí i nové byty budovat, protože jen tak může mít alespoň částečnou kontrolu nad regulací nájemného ve městě. Umím si představit i podporu mladých rodin, při které město ručí bance za nájemníka, a až v případě doplacení hypotéky bude byt převeden na nájemníka. Další podpora by směřovala do školství. Město rozhoduje o mateřských a základních školách. Teší mě, že můžu říct, že školy máme ve slušném stavu, všechny už jsou téměř opraveny. Mrzí mě jen stav praktické a speciální školy, který je špatný. Ani děti ani učitelé tam nemají kvalitní zázemí. Tato škola je v majetku Zlínského kraje a já budu usilovat, aby se připojila k městským základním a mateřským školám.

Se kterými ze 13 kandidujících stran byste šel do koalice? Nebo možná lépe řečeno, se kterými byste nešel a proč?

Jsem přesvědčen, že každý kdo kandiduje do vedení města má ty nejlepší úmysly, jak zlepšit kvalitu života v našem městě. Proto pro mě bude zásadní program a priority. Když tam někdo bude mít, že prodá akcie VaKu, nebo že nechá sportoviště spadnout, tak s ním určitě do koalice nepůjdeme. Samozřejmě nejdůležitější bude koaliční potenciál jednotlivých stran a od toho se to bude odvíjet.

Změnil byste zpětně, kdyby to bylo možné, nějaké své rozhodnutí v roli radního?

Určitě nezměnil. Za celé čtyři roky, co jsem měl tu čest být radním města Kroměříže, jsem rozhodoval o věcech, které měly smysl. Víte, někdy si to člověk představuje jednodušeji, ale zákony nebo finanční možnosti nás někdy tlačí do nejméně špatných rozhodnutí, protože ty na první pohled dobré, ve kterých byste chtěl použít selský rozum, prostě nejdou.

Jste aktivní na Facebooku a tam si lidé servítky moc neberou. Co Vám nejčastěji vytýkají?

Pochopitelně asi stav sportovišť. Je to paradox, když jsem se zasloužil o momentální stav, kdy aspoň maluji kulisy pro lidi, aby se tam cítili co možná nejlépe. Stav před pěti lety byl opravdu daleko horší a hlavně nefungoval provoz. Chápu lidi, kteří mají pocit, že „když to mám na starost, tak to mám opravit”, ale je to samozřejmě složitější a dílčí opravy moc nepomáhají. Musí se to zkrátka opravit všechno pořádně a na to budeme potřebovat asi 500 miliónů korun. A teď už jenom ty zodpovědné zastupitele, co proto zvednou ruce. Já jsem připraven převzít zodpovědnost.

Jakou si představujete Kroměříž, aby se v ní všem skvěle žilo?

Mělo by to být město na celý život. Zkrátka takové, které bude mít bydlení pro mladé lidi, aby mohli založit rodiny. Město, které bude mít pro děti kvalitní školky, školy a zájmové i sportovní kroužky. Město, které bude mít zázemí pro kulturu, sport a regeneraci. Město, které bude podporovat podnikatele a zaměstnavatele v regionu, aby měli lidé dostatek pracovních příležitostí. A v neposlední řadě město, kde bude fungovat kvalitní sociální systém, kdy každý občan bude mít zajištěné důstojné žití v našich domovech pro seniory.